Blog

İYİ BİR ET KAVURMA YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?

Herkes yemeklerinde kullandığı etlerin yumuşak ve ağızda dağılan bir kıvamda olmasını ister. Bunun için öncelikle yapacağımız yemeğe uygun bir et seçmek ve doğru bir yöntem kullanarak eti pişirmektir.

İYİ BİR ET KAVURMA YAPMANIN PÜF NOKTALARI NELERDİR?.

Yumuşak bir et pişirmek için öncelikle eti doğru bir şekilde seçmek ve sonrasında uygun büyüklükte doğramak oldukça önemlidir. Doğranan etlerin kalınlığı 1 cm’den az olmamalı ve 5 cm’den fazla ise de yeterince pişebilmesi için etin üzerinde yarıklar açmak da önemli bir adımdır.Tuz etin içerisindeki suyun dışarı çıkmasına ve etin kuru bir dokuda olmasına neden olabileceği için piştikten sonra eklenmesi daha uygun olacaktır.

Az yağ ile ya da yağsız ısıtılan tavaya etler atılmalı ve ateş hiç kısılmadan etler rengi dönene kadar karıştırılmalııdır. Mühürleme adı verilen bu işlemle et kendi suyunu içine hapsederek etin daha yumuşak bir şekilde pişmesini sağlar.

Eti kısık ateşte yavaş yavaş pişirmek de oldukça önemlidir. Çünkü yüksek ateşte etin dış kısmı pişerken iç kısmı çiğ kalır.  İçi pişsin diye de uzun süre ateşte bekletmek ise dışının yanmasına ve kanserojen maddeler oluşmasına neden olacaktır.

Etin rengi tamamen değiştikten sonra tuz, baharat, soğan, biber ve diğer sebzeler yemeğe eklenir.

Fazla yağın dışarı atılması daha kolay olacağı için etin ızgarada pişirilmesi diyet yapanlar için en uygun pişirme yöntemidir.  Etin fazla yağda kızartılması sağlık açısından uygun olmayan bir yöntemdir.

Kolesterol ve trigliserit seviyelerini en kolay yükselten yağlar iç yağı ve kuyruk yağıdır. Bu yüzden yemeklerinize bu tür yağları eklemeyin. Etin içerisindeki yağlar etin pişebilmesi için yeterlidir, bu yüzden ekstra yağ eklemeye gerek yoktur.

Yumuşak ve lezzetli bir et yemeği için bu adımları izlemek yeterli olacaktır.

Afiyet Olsun 😊

Stj.Dyt. ASLINUR ŞENER 

Tabldot Servisimiz İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz.